Wybór materiału krawata

0
7068

Krawaty najwyższej jakości skrojone są z trzech części. Najlepsze szyje się z jedwabiu, który wraz ze swoimi licznymi odmianami (jednokolorowy, tkane wzory, drukowany) jest najczęstszym materiałem krawatowym. Jedwabne krawaty najlepiej się wiążą, łatwo wracają do pierwotnej formy po ich rozwiązaniu i nie rozciągają się w pobliżu węzła w czasie ich użytkowania. Ważne jest wnętrze, które powinno być jedwabne, ewentualnie bawełniane. Wnętrze ma istotny wpływ na długowieczność krawata i łatwość wiązania.

Krawat z jedwabiu
Krawat z jedwabiu

Istnieją również krawaty z wełny, kaszmiru, czy z mieszanek jedwabiu ze sztucznym włóknem. Znawcy chętnie noszą również – przede wszystkim w zimie – krawaty wykonane z innych naturalnych włókien. Znaleźć można bardzo ładne krawaty z kaszmiru, wełny i połączeń tkanin, na przykład wełna – jedwab, kaszmir – wełna, wełna – len. Wybór tkaniny krawata zależy także od koszuli, którą chcesz założyć: tak materiał, jak i krój muszą do siebie pasować. Na przykład krawat wełniany nadaje się bardziej do sportowej koszuli.

Bardzo ważny jest sposób układania krawata i jego wytrzymałość, która zależy od wykonania. Jeżeli nie chcesz wydać dużo pieniędzy, pamiętaj, że jedwabny krawat niekoniecznie musi wyglądać lepiej niż dobry krawat z poliestru.

Pamiętaj że metka informuje jedynie o widocznej tkaninie krawata, a to materiał w środku nadaje objętość i formę tkania. Nawet gdy podszewka jest z czystego jedwabiu (na metce widniej napis: 100% silk) nie oznacza to jeszcze, że cały krawat jest z niego wykonany. Najczęściej krawat jest wyłożony w środku warstwą bawełnianej tkaniny, która nadaje mu właściwą grubość i sprawia, że węzeł lepiej się układa. Praktycznie we wszystkich krawatach materiał z wewnętrznej strony jest wyłożony innym materiałem niż z zewnątrz. Jedynym wyjątkiem jest poniżej opisany krawat.

Pierwszą klasę wśród krawatów stanowi tzw. „seven-fold”. To jedyny krawat, który nie ma podszewki z innego materiału, ponieważ jest składany, podobnie jak pierwsze krawaty, z pojedynczego kawałka jedwabiu i tylko na końcu zszywany. Krawaty w przeciętnych cenach, które są rzemieślniczo doskonale wykonane i mają dobrze zrobione podszewki, nie mogą wypadać wizualnie gorzej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj