Dokonywanie zakupu – sprawdzanie jakości krawata

0
6579

krawatyAby rozpoznać jakość krawata, musimy go dokładnie obejrzeć. Dlatego zanim krawat kupimy, bierzemy go do ręki i dotykiem sprawdzamy jakość tkaniny. Ważne jest również, czy krawat ładnie opada. Chwytamy krawat za wąski koniec i pozwalamy mu opaść w dół. Jeżeli krawat opada prosto i nie skręca się przy tym, oznacza to, że krój jest doskonały. W trakcie użytkowania krawat nie powinien rozciągać się w okolicy węzła. Sprawdzamy to przez lekkie rozciąganie krawata na długość.

Przy kupowaniu krawata powineneś zwrócić uwagę na to czy jest krawat masowej produkcji, markowy czy sprzedawany w krótkich seriach? Można kupić krawat nawet za kilkanaście złotych — czy naprawdę warto wydać kilkaset złotych na kawałek materiału?

Jako nowicjusz na polu krawatów powinieneś najpierw sprawdzić, co pasowałoby do reszty Twojej garderoby, aby szybko mieć więcej kombinacji. Czy szukasz może krawata z cienkiego materiału, z którego wyjdzie wąski węzeł i który pasuje do kołnierzyka przypinanego na guziki, lub krawata z grubego materiału do większego węzła, który wypełni kołnierzyk z szeroko rozstawionymi koniuszkami, albo też krawata z wełny, kaszmiru czy połączenia tkanin na zimę i odpowiednio do grubszych koszul.

Większość sklepów eksponuje krawaty nie w zależności od ceny, lecz według koloru i wzoru. Klasyczny, modny, geometryczny – co pasuje do Twoich koszul, garniturów, osoby? Najlepiej weź ze sobą swoją ulubioną czy wybraną koszulę, aby od razu w sklepie przymierzyć krawat. Możesz się odważyć na krawat we wzorki albo różnokolorowy, co w przypadku zakupu „w ciemno” (tylko na podstawie wspomnienia o koszuli) łatwo może okazać się pomyłką.

Jaki jest krój? W zależności od mody krawaty mogą być bardzo wąskie albo bardzo szerokie. Wypróbuj swój ulubiony węzeł. Możliwe, że w połączeniu z innym krojem czy odpowiednio grubszym lub cieńszym materiałem wygląda on lepiej niż przypuszczałeś. Zrób test dotyku. Weź do ręki szeroki koniec krawata. Przeciągnij kciukiem po jego powierzchni i lekko (!) go zgnieć. Jakie jest odczucie? „Skrzypi” jak materiał syntetyczny czy jak tania podróbka? Czy jest sztywny, czy miękki? Wybierz według własnych upodobań. Pierwsze wrażenie powinno być dla Ciebie najważniejszym kryterium.

Teraz możesz obejrzeć pod lupą jakość wykonania. Gdzieś na krawacie powinna widnieć metka, z której dowiesz się o rodzaju tkaniny i ewentualnie o kraju produkcji. To odnosi się tylko do zewnętrznego materiału – materiał w środku i podszewka są zrobione z innego tworzywa. Podszewka (widoczna na odwrocie końców krawata) jest zwykle wykonana z jednobarwnego jedwabiu. W każdym bądź razie powinna być z włókien naturalnych. To czy przeszkadza Ci, że ten jedwab nie pasuje do głównego materiału krawata albo że każdy koniec ma podszewkę z różnego rodzaju tkaniny, sam musisz zadecydować. Jeśli reszta krawata Ci się podoba, nie przywiązuj dużej wagi do podszewki (i tak nikt jej nie widzi). Oczywiście, bardziej elegancko wygląda, gdy oba końce wypełnione zostały pasującym albo tym samym jedwabnym materiałem, z którego uszyto krawat. Warstwę wewnętrzną krawata i jego podszewkę możesz ocenić jedynie poprzez dotyk. Wkładka układa się ładnie, jeśli przypomina dobrze złożony list w kopercie: czy wypełnia krawat aż po kanty? Czy nie jest zbyt gruba (czy materiał krawata nie jest naciągnięty przez nią)? Wiele tanich krawatów ma z tyłu tylko metkę, przez którą możesz przełożyć wąski koniec po zawiązaniu węzła. W krawatach o jedną klasę wyżej znajdziesz dodatkową szlufkę z tego samego materiału, z którego uszyto krawat. O jakości wykonania świadczy fakt, czy szlufka została przyszyta płasko po bokach, czy w środku krawata. W drugim przypadku masz (a krawat również) więcej możliwości ruchu. Są wprawdzie wytwórnie krawatów pierwszej klasy, które przyszywają szlufkę. Raczej jest to kwestia odrębnego stylu, a nie sygnał złej jakości. Weź krawat za wąski koniec i pozwól mu opaść w dół – jeśli krawat się przy tym skręca, nie jest właściwie wykonany. Czy szwy są elastyczne? Chcesz zawiązać krawat poprzez dziewięciokrotne składanie – szwy muszą to wytrzymać. Możesz sprawdzić je, pociągając ostrożnie krawat za jego oba końce. Czy po tym powraca od razu do swojego pierwotnego kształtu? (Sprzedawcy nienawidzą tego sposobu sprawdzania. Nie maltretuj krawata i korzystaj z tego testu, kiedy masz wątpliwości, czy cena odpowiada jakości.)

Czy należy przeprowadzać wszystkie te testy? I tak, i nie. Indywidualne wrażenie przy dotknięciu krawata jest najważniejsze. Są krawaty w tej samej cenie, które stanowią pierwszą klasę, i takie, w których przypadku płacisz tylko za markę.

Stosunek ceny do wykonania

Możesz zakupić krawaty tańsze, które są przyjemne w dotyku i ładnie się układają. W przypadku wszystkich pozostałych, które kosztują kilkaset złotych, płacisz tak naprawdę za markę – z wyjątkiem krawata seven-fold i innych ręcznie wykonanych krawatów pierwszej klasy. Znalazłeś krawat, który Ci się podoba i który pasuje do Twojej garderoby? Rzuć okiem na cenę – przypuszczalnie będzie kosztował tyle, ile ekskluzywne dodatki. Zanim sięgniesz przerażony z powrotem do tanich krawatów, powinieneś się zastanowić nad tym, że będziesz go nosić przez długi czas, pewnie wiele razy w ciągu tygodnia, i że będziesz wiązać nim skomplikowane węzły. Poza tym drogi krawat (tak samo jak ekskluzywne buty) pozwala bez dużego wysiłku podkreślić Twój wyrafinowany styl.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj