Węzeł prosty (Four-in-hand) – łatwy i wielofunkcyjny

2
32607

Węzeł ten — nazywany jeszcze czasami „węzeł w czwórkę”, nie bez powodu jest określany również jako prosty — bardzo łatwo się go wiąże i nawet wśród krawatowych nowości od razu robi wrażenie. Four-in-hand jest zdecydowanie wielofunkcyjny: w połączeniu z różnymi materiałami pasuje prawie do każdego fasonu kołnierzyka.

Four-in-hand jest wciąż węzłem „inicjującym”, którego każdy chłopiec uczy się od swojego ojca. Spotyka się go jeszcze pod różnymi nazwami, takimi jak „węzeł włoski” albo „węzeł staroniemiecki” – w zależności od kraju, który akurat uważa się za odkrywcę tego prostego wiązania. Dodatkowa zaleta: technika wiązania chroni krawat!

W ślady stangretów?

Wygląda na to, że Four-in-hand – jak również niektóre inne węzły – powstał z węzła żeglarskiego. Istnieją różne teorie na temat pochodzenia nazw „Four-in-hand” czy „węzeł w czwórkę”. Kiedy się pojawił, popularne były karety zaprzężone w czwórkę koni, których woźnicy przymocowywali ponoć takim węzłem zatrzymany powóz. Inne źródła wskazują, że woźnicy nosili wokół szyi identycznie wiązane szaliki albo że te karety mogli prowadzić jedynie mężczyźni w jednakowych krawatach. Równocześnie w Londynie pod tą samą nazwą istniał klub, którego stali klienci nosili modne wówczas długie krawaty z takim samym węzłem, i dzięki nim zyskał on popularność.

Ważne

Wielu zwolenników Four-in-hand stara się za zawiązać krawat jak najprecyzyjniej, tymczasem dla tego typu węzła charakterystyczna jest asymetria! Właśnie dzięki niej może on służyć nie tylko jako węzeł inicjujący, lecz jest również odpowiedni dla wszystkich, którzy chcą zademonstrować swój indywidualizm czy urok. Jeżeli dla Ciebie ważne jest, aby węzeł był symetryczny, będziesz pewnie bardziej zadowolony z prostego węzła windsorskiego.

Sposób wiązania

wezel-prosty-four-in-hand

W kilku słowach

  • asymetryczny
  • do wąskich i nieco szerszych kołnierzyków
  • z każdej tkaniny krawatowej
  • klasyczny
  • rozwiązuje się sam
  • na wszelkie okazje

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj