Węzeł Plattsburgh – o stożkowatym kształcie

0
9762

Plattsburgh to „starszy brat” węzła Pratta z dodatkową poprzeczką, która sprawia, ze wygląda symetrycznie, w przeciwieństwie do węzła św. Andrzeja.

Stożkowaty kształt

Cecha charakterystyczna gotowego, zaciągniętego i dopracowanego węzła Plattsburgh, która rzuca się w oczy, to jego kształt, przypominający stożek. Powinien być dość szeroki w górnej części, a w dolnej zdecydowanie się zwężać.

Rada

Niektóre węzły nie niszczą krawata, inne pozostawiają po sobie ślady na tkaninie. Jedwabne krawaty dobrej jakości mogą dużo znieść, mimo to powinieneś w miarę możliwości: częściej zmieniać fason węzła (zakładając ten sam krawat) i dać krawatowi dzień wolny, zalecany również w przypadku garniturów i drogich butów. Jeśli po jakimś czasie Twój ulubiony węzeł wygląda na trochę zwiotczały, pójdź za radą Finka i Mao i wykonaj jakiś inny węzeł składany siedmiokrotnie, tak jak Plattsburgh. Oczywiście, krawat nie może być już wytarty.

Ważne

Typowy Plattsburgh nie rozwiązuje się sam. Na rysunkach widzisz wariant nietypowy, w którym jeden krok został zmieniony: zamiast w czwartym kroku poprowadzić szeroki koniec krawata od tyłu w prawo, wykonujesz ruch w lewo. Następnie przekładasz krawat nad węzłem (w wersji oryginalnej z prawej do lewej, w wersji alternatywnej z lewej do prawej strony) – dalej kroki są identyczne dla obu wariantów.

Sposób wiązania

wezel-plattsburgh

W kilku słowach

  • odwrócony
  • symetryczny
  • stożkowaty
  • do kołnierzyka o niewyszukanym kroju, z szeroko rozstawionymi koniuszkami
  • do tkanin cienkich i średnio grubych
  • do pracy i na świąteczne okazje

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj