Węzeł Kelvin – mały i elegancki

1
15282

Węzeł Kelvin dopiero rozpoczyna swój triumfalny pochód wśród zwolenników krawata. Dzięki małemu i eleganckiemu kształtowi wkrótce pewnie zdobędzie więcej fanów.

Odwrócony i uroczy

Węzeł Kelvin został tak nazwany na cześć sławnego brytyjskiego fizyka i matematyka z XIX wieku. Przypuszczalnie nazwa nasunęła się panom Fink i Mao, ponieważ lord Kelvin wpadł na pomysł, że atomy mogą składać się z węzłów, na czym zbudował swoją teorię o węzłach (dziedzina badana również przez Finka i Mao).Tak naprawdę węzeł Kelvin stanowi rozszerzoną wersję węzła orientalnego. Należy do węzłów odwróconych, czyli wiąże się go wokół szyi szwem na zewnątrz. Ponieważ węzeł powinien pasować dokładnie do fasonu kołnierzyka, po zawiązaniu węzła szew nie jest widoczny.

Ważne

Ostatni krok wiązania można wykonać na dwa sposoby (patrz rysunki). Jak w przypadku węzła księcia Alberta szeroki koniec krawata można wsunąć przez przednią lub tylną poprzeczkę (oplecenie) węzła. Po wsunięciu przodem powstaje „normalny” Kelvin, po wsunięciu tyłem zostaje na zewnątrz dodatkowy „krąg” podobny do węzła skrzyżowanego. Ten typ wiązania jest określany również jako „diagonalny”. Tę samą nazwę nosi inny węzeł, lecz wiąże się go inaczej i wygląda on bardziej elegancko.

Sposób wiązania

wezel-kelvin

W kilku słowach

  • nieco asymetryczny
  • wąski
  • do małych kołnierzyków
  • do krawatów cienkich i średnio grubych
  • wariant diagonalny: fason ekstrawagancki
  • nie rozwiązuje się sam

1 KOMENTARZ

  1. W poradniku o wyborze sposobu wiązania napisane, że nadaje się na uroczystość zatem dziś zobaczą go na weselu przyjaciółki 😉 Dziękuję! Bardzo fajna i przydatna strona.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj