Strój formalny męski

1
16565

Strój formalny to najbardziej elegancki ze wszystkich strojów w męskim dress code. Nie jest zbyt często spotykany, bowiem przeznacza się go na specjalne okazje. Najczęściej są to uroczyste przyjęcia czy gale, gdzie na zaproszeniu wyraźnie widnieje wymóg założenia odpowiedniego stroju. Bądź są to wydarzenia, które w domyśle nakładają na uczestniku obowiązek ubrania się stosownie, co do okoliczności, czyli bardzo elegancko i formalnie.

No właśnie, wyobraźmy sobie, ze idziemy na galę oscarową. Nawet nie mając w ręku zaproszenia, wiedzielibyśmy, ze bez czarnego smokingu nawet nie mamy co się pokazywać na czerwonym dywanie, a wszelkie ekstrawaganckie pomysły na smart casual musimy odłożyć na kiedy indziej. Są takie miejsca, są takie wydarzenia co do których nie ma wątpliwości. W takich przypadkach również obowiązuje strój formalny męski.

White tie

Gdyby prowadzono rankingi elegancji w kategorii dress code, to white tie byłby numerem jeden. Poziom formalności jest tutaj niebotyczny. Dlatego też pewnie coraz rzadziej go widujemy. Czasami zdarzy się na przykład na gali oscarowej, ale bywa to rzadkie. A jeszcze w tych nielicznych przykładach można byłoby się doszukać koszmarnych błędów, bo panowie postanowili nieco unowocześnić klasyczną wizję.

Dość tych wstępów, gdyż dalej do końca nie wiemy, czym white tie właściwie jest. To strój wieczorowy, który zakłada się na naprawdę uroczyste spotkania i wydarzenia. Nic nie przychodzi Wam do głowy? No to podpowiem, może to być bal charytatywny śmietanki towarzyskiej lub spotkanie dyplomatyczne, dajmy na to, zakończone wykwintną kolacją.

White tie
Autor zdjęcia: Johan Fredriksson

Podstawą tego zestawu jest frak, czyli, mówiąc obrazowo, czarna marynarka z ogonem. Ponadto nieodłącznymi elementami white tie są czarne spodnie z lampasami, biała koszula, kamizelka oraz koniecznie biała mucha. Zresztą i kamizelka, i mucha najlepiej jakby były wykonane z tego samego materiału. Na stopy obowiązkowe czarne półbuty z lakierowanej skóry.

Black tie

Black tie to strój półformalny wieczorowy. Klasyczny strój składa się ze smokingu z marynarką jedno lub dwurzędową. Najbardziej podstawowym kolorem jest czerń, ale aprobatę zyska także ciemny granat. A w przypadku smokingów tropikalnych obowiązkowym jest kolor kości słoniowej.  Smoking nie byłby smokingiem, gdyby nie klapy pokryte satyną lub matowym jedwabiem. To cecha charakterystyczna tej części garderoby. Tak samo jak zasada mówiąca, ze czarny smoking musi mieć czarne klapy, a ciemnogranatowy czarne lub takie jak reszta tkaniny.

Black tie

Na co jeszcze zwrócić uwagę przy zakładaniu stroju black tie? Kieszenie marynarkowe powinny być bez patek, zastępują je ozdobne listwy. Nawet guziki nie mogą być przypadkowe, tylko powleczone identyczną tkaniną, z jakiej wykonano klapy. Taka sama zasadę stosuje się do pojedynczego lampasu, który znajduje się wzdłuż bocznych szwów spodni. Te ostatnie zaś nosi się na szelkach, zatem nie powinny mieć szlufek. Należy również wspomnieć o formalnej kamizelce z bardzo głębokim wycięciem. Lub o popularniejszym obecnie zamienniku, czyli o pasie smokingowym.

Morning dress i morning suit

Formalne stroje wieczorowe występują bardzo rzadko, ale przynajmniej są w jakiś sposób kojarzone. Za to kwestia stroju formalnego na dzień praktycznie nie istnieje. Nie ma w tym przypadku. Skoro pisaliśmy, że rzadkością stają się okazje do założenia black czy white tie, to, co dopiero z możliwościami założenia ich, można by tak to ująć, dziennych odpowiedników?

Morning dress
Morning dress | Autor zdjęcia: Loris Gerber

Wyróżniamy dwa rodzaje ubioru, czyli morning dress (formal) oraz morning suit (semi-formal). Najpierw zajmijmy się tym pierwszym. Morning dress męski oparty jest o męski żakiet, nazywany inaczej surdutem angielskim. Ma wydłużony, owalny tył i wykonany jest z materiału innego niż spodnie. Także i tutaj nie obejdzie się bez jedno lub dwurzędowej kamizelki, którą nakładamy na koszule w kolorze białym lub jasnym. Na stopach czarne wiedenki.

W morning suit także stawiamy na surdut angielski, jednak tym razem uzupełniamy go spodniami oraz kamizelką w tym samym kolorze. Najczęściej preferuje się odcienie szarości.

Oba rodzaje dziennego stroju formalnego nie są nam tak znane również z powodu brytyjskiej proweniencji. To angielskie wyższe sfery z reguły decydowały się na takie zestawy, tym samym sztywno podążając za klasycznym dress codem. Zakładano je na wesela, uroczyste śniadania i obiady czy wyścigi konne (na przykład na te w Ascot w Wielkiej Brytanii). Dobrze było to widać na ostatnich ślubach brytyjskiej rodziny królewskiej, tam na zaproszeniach wymagano właśnie żakietu, czyli morning dress.

Podsumowanie

Zasady strojów formalnych na dzień i wieczór nie są elementami niezbędnymi w początkowej fazie zainteresowania modą męską. Ba, najprawdopodobniej nigdy nie będzie konieczności ich przyswojenia. Moda męska jednak to nie tylko ładne ubrania i dobrze zawiązane krawaty. To także wiedza, która nie tylko pozwala na odpowiednie dobranie butów do paska spodni, ale także obrazująca różnice społeczne, pewne procesy historyczne czy opisująca dany krąg ludzi niedostępny dla innych.

1 KOMENTARZ

  1. Opis ładny, ale mam dwie uwagi. Pierwsza: „Morning dress męski oparty jest o męski żakiet” – to niezbyt fortunne stylistycznie sformułowanie, bo oprzeć to się można o np. płot. Lepiej by brzmiało „oparty na wykorzystaniu (użyciu) męskiego żakietu. Druga: Najczęstszą dzienną sytuacją formalną są oczywiście śluby, a nie wesela, które rzadko kończą się przed godziną 18tą. Więc nawet jeśli wesele zaczyna się wcześniej, należy w okolicach tej pory się przebrać i zmienić żakiet na black tie, czyli smoking.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj