Dress code, czyli co każdy mężczyzna powinien wiedzieć o zasadach ubioru

1
13454

Chyba każdy z mężczyzn nie raz spotkał się z tym pojęciem. Oznacza ono nic innego jak zbiór zasad, którymi powinien kierować się facet w doborze odpowiedniego stroju na co dzień, jak i bardziej formalne okazje. Takimi mogą być chociażby: rozmowa kwalifikacyjna, praca, spotkanie biznesowe czy bankiet. Jak więc powinien ubierać się mężczyzna, aby nie popełnić modowego faux-pas? Zapraszamy do artykułu, w którym zdradzimy tajniki męskiego dress code’u.

Dress code – historia

Na samym początku przyjrzyjmy się wcale nie tak krótkiej historii zasad odpowiedniego ubioru. Od początku ich pojawienia się, celem każdego stroju było podkreślenie statusu materialnego człowieka. Miał on pokazywać także, gdzie w hierarchii społecznej znajduje się dana osoba, a nawet do jakiej warstwy zawodowej przynależy. Stąd wyżej postawieni w hierarchii nosili luksusowe i drogie tkaniny oraz białe koszule, które miały oznaczać, że osoba nie ma nic wspólnego z pracą fizyczną. CesarzNie tylko noszone ciuchy, ale również i ich kolory wpływały na podkreślenie hierarchii społecznej. Zaobserwować można to już od czasów antycznych. Wówczas ubrania w kolorze purpurowym, którego barwnik był bardzo trudny do pozyskania, nosili np. senatorowie. Podobna sytuacja dotyczyła w Chinach koloru żółtego, który noszony był wyłącznie przez cesarzy. Niekiedy strój stanowił manifest buntu jak w przypadku męskich strojów zaprojektowanych przez George Sand w XIX wieku, które dały początek ruchom feministycznym. XX wiek przynosi pewne zmiany dotyczące dress code’u. Wówczas strój miał za zadanie podkreślać atrakcyjność seksualną czy orientację. Dress code na przestrzeni wieków stał się także zbiorem wielu ciekawostek. Jedną z nich jest ta pochodząca z czasów Piotra I. Bojarzy, czyli klasa panująca w Rusi Kijowskiej, mieli wtedy zakaz noszenia tak popularnej dziś brody. Co więcej, kupcy chcący tak wyróżnić się z tłumu musieli zapłacić za możliwość zapuszczenia zarostu.

Dress code – rodzaje

W przypadku ważnych wydarzeń i uroczystości formalnych na dole zaproszenia powinna widnieć wskazówka jaki obowiązuje na nim strój. Kiedy jej nie ma, to warto zadzwonić do gospodarza, aby zapytać go, jakie wymogi obowiązują w zakresie stroju. Warto podkreślić, że elegancja to strój odpowiednio dobrany do okoliczności. Nie powinniśmy być ubrani ani zbyt elegancko czy codziennie lub jaskrawo.

Jakie wymieniamy rodzaje dress code? Poniżej prezentujemy je w kolejności od najmniej formalnego do najbardziej formalnego:

I. Casual (swobodny)

II. Smart casual (swobodna elegancja)

III. Business (biznesowy)

  • Business casual – biznesowy swobodny
  • Business formal – biznesowy klasyczny

IV. Cocktail (strój koktajlowy, strój klubowy)

V. Formal (najbardziej formalny)

  • Wieczór – White tie (formal) | Black tie (semi-formal)
  • Dzień – Morning dress (formal) | Morning suit (semi-formal)

I. Casual (swobodny)

Pierwszym z rodzajów męskiego dress code jest casual. Mężczyźni mogą się ubierać w tym stylu na co dzień lub na wyjście z kumplami na piwo, mecz czy do kina. Tutaj najważniejsza jest wygoda i chęć wyrażenia samego siebie. Możesz więc śmiało pozwolić sobie na ulubione trampki czy t-shirt. Mimo dużej dowolności także w stylu casual istnieje pewna baza ubrań, na podstawie których powinieneś tworzyć swoje codzienne stylizacje. Zacznijmy więc od spodni, na jakie możesz sobie pozwolić, jeśli chcesz wpasować się w zasady codziennego dress code’u. Pierwszym rodzajem są chinosy. To nieformalne spodnie męskie z nutą elegancji. Będą wyglądać świetnie zarówno w połączeniu z koszulą, jak i t-shirtem. Alternatywą dla nich są znane wszystkim jeansy. Kolejnym ciuchem wpisującym się w styl casual są koszule typu button down. Czym charakteryzuje się ten typ koszuli? Rozpoznasz go po kołnierzyku, który jest przypięty guzikami do koszuli. W stylu casual są także t-shirty, swetry wkładane przez głowę czy skórzane kurtki.

Przeczytaj więcej o tym stylu na: Styl casual – strój swobodny dla mężczyzn

II. Smart casual (swobodna elegancja)

Kolejnym stylem wpisującym się w zasady dress code’u jest smart casual. Jego cechami charakterystycznymi jest to, że elementy garderoby w stylu casual zestawia się z tymi formalnymi, np. koszulą i marynarką oraz oksfordami. Smart casual określany jest inaczej jako swobodny, biznesowy outfit. Jeśli pracujesz w korporacji, to idealny wybór dla Ciebie. Jego bazę stanowi granatowy lub szary garnitur. Zestawiamy go z białą, błękitną koszulą lub w innym, jasnym kolorze oraz krawatem. Co z obuwiem? Najlepiej zapomnieć o czarnych modelach. Lepiej założyć buty męskie w brązowym kolorze.

Przeczytaj więcej o tym stylu na: Styl smart casual – elegancki strój dla swobodnego mężczyzny

III. Business (strój biznesowy)

O tym jak ubierać się w biznesie, dyskusja toczy się od wielu lat. Niektóre z firm nie wymagają od swoich pracowników większej elegancji, a na co dzień można zobaczyć ich w t-shirtach. Czy jednak wypada być ubranym w ten sposób, kiedy mamy do czynienia z klientem lub idziemy na rozmowę kwalifikacyjną?

Business dress code dzielimy na: business casual i business formal.

Podstawowymi elementami business casual są: nieformalna marynarka, bawełniane lub wełniane spodnie w kolorze innym niż marynarka oraz koszula. Można korzystać z garnituru, ale najlepiej bez krawata i czarnych półbutów. Stawiamy wtedy na brązowy kolor, sięgamy także po mokasyny: penny albo tassel loafers. Należy pamiętać, że smart casual jest bardzo zbieżny z business casual, wzajemnie się te pojęcia przenikają. W przypadku smart casualu można jednak sobie pozwolić na nieco więcej, rezygnując z marynarki na rzecz kardigana bądź jeansowej kurtki.

Business casual
Autor: kfaction (flickr)

Przeczytaj więcej o tym stylu na: Strój Business Casual w męskim dress code

W business formal podstawą męskiej stylizacji jest granatowy garnitur z koszulą i krawatem. W grę wchodzą także odcienie szarości. Najbardziej eleganckim wyborem będzie gładka koszula, najlepiej biała. Przy nieco obniżonej formalności można pozwolić sobie na modele w paski bądź kratkę, na przykład gingham.

Business formal

Czego unikać w biznesowym dress code? Przede wszystkim koszul z krótkim rękawem, t-shirtów, klapek i sandałów, krótkich spodenek, bluz z kapturem, sportowych kurtek czy polarów.

Przeczytaj więcej o tym stylu na: Business dress code, czyli męski strój biznesowy

IV. Cocktail (strój koktajlowy, strój klubowy)

Strój koktajlowy współcześnie zakłada się przede wszystkim na mniej formalne spotkania czy przyjęcia. Jego podstawą są szare, wełniane spodnie i granatowa, klubowa marynarka. Jednak to klasyczne połączenie, które można zawsze nieco zmodyfikować. Na przykład zamienić szare spodnie na wełniane z kantem w kolorze beżowym. Całość można uzupełnić białą koszulą i klubowym krawatem.

Przeczytaj więcej o tym stylu na: Strój koktajlowy męski

V. Formal (strój najbardziej formalny)

Pierwszym z najbardziej eleganckich i formalnych jest white tie. To wieczorowy strój, który nosi się na formalne wydarzenia np. bal charytatywny czy spotkania dyplomatyczne. Podstawą stylizacji white tie jest frak. Na niego składa się czarna marynarka z ogonem, czarne spodnie męskie z lampasami, biała koszula, kamizelka oraz mucha.

Półformalny strój wieczorowy określany jest jako black tie. Tutaj podstawę stanowi smoking oraz mucha w czarnym kolorze. Co z koszulą? Należy założyć wyłącznie białą. Wyjątkiem są zaproszenia z adnotacją „creative black tie”, które dają przyzwolenie na koszulę w innym kolorze.

O ile wszystkim znane jest określenie formalnego stroju wieczorowego, tak mało osób słyszy na temat stroju formalnego na dzień. Tutaj możemy wyróżnić dwa rodzaje ubioru, czyli morning dress (formal) oraz morning suit (semi-formal). Skupmy się na pierwszym z nich. Morning dress męski składa się z żakietu męskiego zwanego inaczej surdutem angielskim. Od klasycznego kroju męskiej marynarki różni się on wydłużonym, owalnym tyłem. Taki żakiet powinien być wykonany z materiału innego niż spodnie, a także zostać uzupełniony kamizelką jedno lub dwurzędową. Koszula z kolei powinna być w jasnym kolorze. W tym stroju konieczne jest również, aby założyć cylinder oraz krawat.

W morning suit także stawiamy na surdut angielski, jednak tym razem uzupełniamy go spodniami oraz kamizelką w tym samym kolorze. Najczęściej preferuje się odcienie szarości. Warto także podkreślić, że na głowie mężczyzny może znaleźć się cylinder, a wszystko powinno być uzupełnione krawatem.

Przeczytaj więcej o tym stylu na: Strój formalny męski

Podsumowanie

Dress code już od setek lat wyznacza zasady odpowiedniego ubioru. Jeśli chcesz więc być stylowym mężczyzną i nie popełnić modowej wpadki, to koniecznie zapoznaj się z powyższymi zasadami. Warto także zaznaczyć, że nie bez znaczenia są dodatki. Stawiamy na te najmniej jaskrawe, a buty traktujemy jako własną wizytówkę. Te powinny być czyste i zadbane.

1 KOMENTARZ

  1. Tyle różnych stylów i dress codów. Jednak najważniejszy jest smart casual. Obracam się w tej tematyce, bo to chyba najbardziej uniwersalny styl dla eleganckiego faceta. I na randkę, i na spotkanie biznesowe. Nie oszukujmy się, że jeszcze ktoś chodzi ciągle w garniturze…

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj