Jak wyczyścić skórzane buty?

1
5979

Skórzane buty to na pewno większy wydatek niż obuwie wytworzone z jakiegokolwiek innego surowca. Jednak cena w tym przypadku naprawdę idzie w parze z jakością. Taki wybór to przede wszystkim zakup na lata, bowiem buty skórzane odznaczają się nie tylko ponadczasowym, eleganckim wyglądem, ale także trwałością.

Decydując się zatem na obuwie skórzane, możemy spać spokojnie. Następne zakupy czekają nas dopiero za parę ładnych lat. Oczywiście korzystanie z takich butów to typowa transakcja „coś za coś”. My gwarantujemy Ci długowieczność, ale Ty musisz o nas dbać.

Jak dbać o skórzane buty?

Istnieje wiele środków do higieny i pielęgnacji skóry człowieka. Są odrębne specyfiki na stopy, inne do ciała, a jeszcze inne do twarzy czy rąk. Wszystko po to, aby dobrze dbać o naszą skórę.

Nie inaczej jest w przypadku butów. Skóra wykorzystywana do produkcji obuwia jest pochodzenia zwierzęcego. Należy ją czyścić, odżywiać, natłuszczać i impregnować. Kluczowa w tej kwestii okazuje się jeszcze systematyczność. Nie wystarczy raz na jakiś czas sięgnąć po szmatkę oraz pastę i delikatnie przetrzeć obuwie.

Bez regularności możemy zapomnieć o dobrym wyglądzie naszych butów, o komforcie ich użytkowania. Przede wszystkim możemy zapomnieć, że również i nasze będą długowieczne. Właściwa pielęgnacją to klucz do sukcesu, buty odwdzięczą się nam nie tylko pięknym wyglądem, ale i żywotnością.

Jak czyścić skórzane buty?

Zanim rzucimy się na nasze skórzane buty i zaaplikujemy im szereg potrzebnych środków, należy powiedzieć sobie, kiedy obuwie jest na to gotowe, a kiedy nie. Musimy pamiętać o tym, że tylko suche buty przyjmą w odpowiedni sposób naszą dawkę pielęgnacji. Mając na myśli suche, nie chodzi tylko o przeczekanie, aż wyschną po gwałtownej ulewie. Za mokre obuwie uważamy też takie, które zdejmujemy w końcu po całym dniu noszenia. Wówczas odczekujemy jeden dzień, aby odpoczęły i po tym czasie zabieramy się działania.

Skórzane buty
Autor zdjęcia: Robert Sheie (Flickr)

Kolejną ważną kwestią jest sam podział butów skórzanych. Inne środki zastosujemy wobec obuwia z zamszu lub nubuku, a zupełnie inne do skór gładkich. W obu rodzajach potrzebna jest, wspomniana już wcześniej, systematyczność. Niestety na pytanie, jak często dokonywać zabiegów pielęgnacyjnych, nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależy od pory roku, pogody, rodzaju skóry oraz częstotliwości używania konkretnej pary.
Tak naprawdę konieczne wnioski musimy wyciągnąć sami na podstawie naszych obserwacji i doświadczenia z korzystania z danego obuwia.

Czym czyścić skórzane obuwie?

W tym akapicie musimy skorzystać z wprowadzonego rozróżnienia. Do zamszu i nubuku z pewnością potrzebna nam będzie szczoteczka. Z jednej strony gumowa, a z drugiej z odpowiednim włosiem. Pozwoli wyczyścić drobne zabrudzenia i tym samym odświeżyć skórę. Z kolei gdy trafią się nam zdecydowanie mocniejsze plamy, należy zaopatrzyć się w zmywacz do zamszu i nubuku.

Ostatnim elementem właściwej pielęgnacji powinien być jeszcze impregnat w sprayu. Zamsz jest skórą bardziej wrażliwą na wilgoć i zabrudzenia. Impregnat zapewnia wodoodporność, nie pozwala wniknąć wodzie czy zabrudzeniom w strukturę materiału.

Kiedy próbujemy wyczyścić buty ze skóry gładkiej, powinniśmy zaopatrzyć się w nieco inne rzeczy. Do czyszczenia potrzebujemy zmywacza do skóry, tłuszcz odżywi i zmiękczy skórę, a krem z pigmentem wzmocni kolor, który przy użytkowaniu narażony jest na przebarwienia. Wszystkie zabiegi kończymy uzyskaniem wysokiego połysku za pomocą pasty lub wosku.

1 KOMENTARZ

  1. Nie jest łatwo dbać i pielęgnować skórzane buty. Ale wygląd i satysfakcja potem, oddaje to z nawiązką. Nie można też oszaleć i nie korzystać z tych butów, bo pogoda czy coś. Trzeba je nosić i nie bać się, że się ubrudzą, złapią ryskę, gdzieś delikatnie się przetrą. Większość i tak można „zaleczyć” pastą czy tłuszczem do skór, a co zostanie to przecież nadaje charakteru tak naprawdę

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj