Węzeł Pratta – w amerykańskim stylu

0
13538

Węzeł Pratta znany jest pod wieloma nazwami: Shelby, odwrócony półwindsorski, amerykański lub klasyczny amerykański.

Zastępca Windsora

Ulubiony w USA węzeł pasuje doskonale do amerykańskiego stylu życia, gdyż prezentuje się bardzo niepretensjonalnie i łatwiej się go wiąże niż węzeł windsorski. Jeśli krawat ma grubą podszewką, możesz wypełnić wycięcie kołnierzyka delikatnie asymetrycznym węzłem Pratta, zamiast do tej pory stosowanym Windsorem.Ponieważ kolejne ruchy wiązania są prostsze do wykonania niż w przypadku podwójnego węzła windsorskiego, w ten sposób możesz wiązać także krótsze krawaty i otrzymać duży węzeł.

Praca rąk

W zależności od materiału krawata uformowanie węzła po ostatnim kroku wiązania może Cię kosztować trochę nerwów, Węzeł Pratta należy do tych, które muszą być jeszcze dodatkowo „dopracowane”, aby nadać im ładny kształt. Powinieneś w trakcie zaciągania węzła trochę mocniej chwycić i ugnieść materiał aż do uzyskania pożądanej formy.

Ważne

Oryginalny węzeł Pratta stanowi tzw. węzeł odwrócony – rozpoczynasz wiązanie szwem na zewnątrz i taki układ zostaje aż do końca; wtedy chowasz szew pod kołnierzykiem. W Europie znany jest również inny wariant tego węzła. Zakładasz krawat wokół szyi, szwem do wewnątrz. Jedną ręką przytrzymujesz wąski koniec, drugą odwracasz szeroki koniec tak, aby miał szew na zewnątrz. Następnie wykonujesz ruchy w kolejności podanej dla oryginalnego Pratta. Spróbuj najpierw na wszelki wypadek wiązać węzeł szwem na zewnątrz (odwrócony). Jeśli przeszkadza Ci, że wąski koniec jest również odwrócony, nie musisz się męczyć z tym wariantem, lecz możesz zastosować pewną sztuczkę: zanim zaciągniesz węzeł, odwróć wąski koniec na „prawą” stronę.

Sposób wiązania

wezel-pratta

W kilku słowach:

  • (prawie) symetryczny
  • duży przy krawatach szerokich i grubych
  • do nieco szerszych kołnierzyków
  • na nieoficjalne okazje, ale i do pracy
  • dla zaawansowanych (potrzebna korekcja węzła)
  • nie rozwiązuj się sam

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj