Maserati, Maybach – sprawdź koszty utrzymania ekskluzywnego samochodu

0
19302

Marzy Ci się posiadanie drogiego i ekskluzywnego samochodu? Przekonaj się, czy jego eksploatacja i utrzymanie kosztują równie wiele, co samo auto. Sprawdź, czy OC dla drogiego pojazdu jest wysokie oraz kiedy trzeba wykonać pierwszy przegląd. Zanim spełnisz swoje marzenie, poznaj zalety i wady posiadania takiego auta.

Ubezpieczenie OC i przeglądy techniczne – koszty

Pierwsze większe wydatki pojawiają się już przy rejestracji samochodu. Maksymalnie w dniu udania się do wydziału komunikacji musisz nabyć dla pojazdu obowiązkowe ubezpieczenie OC. Czy dla ekskluzywnego modelu będzie droższe niż dla kilkuletniego używanego? Wbrew pozorom: nie. Ponieważ auto jest nowe, ma oryginalne części i niski przebieg. Dodatkowymi atutami będą mały silnik oraz model, który w statystykach uchodzi za mało awaryjny. Tego typu aspekty sprawią, że ubezpieczyciel przyzna Ci zniżki. Oblicz składkę w porównywarce OC samochodu, by mieć wpływ na ponoszone wydatki.

O ile przy rejestracji auta używanego musisz mieć ważny przegląd techniczny i kolejne wykonywać każdego roku, o tyle dla nowego auta z salonu nie trzeba wykonywać przeglądu przed rejestracją. Ma gwarancję producenta. Pieniądze zaoszczędzisz też w kolejnych latach, jako że pierwszy pełny przegląd obowiązuje Cię dopiero po trzech latach od rejestracji. Kolejny po dwóch i dopiero reszty będziesz dokonywał co roku.

Co warto wiedzieć o autach Maserati?

Jedno z drogich i pożądanych aut – Maserati Gran Turismo – wiąże się za kosztem zakupu nawet 119 880 euro. Taryfy ulgowej nie przewiduje także eksploatacja. Samochód ma bardzo wysokie zużycie paliwa i generuje znaczące koszty utrzymania. Miesięcznie przy rocznym pokonywaniu 30 tysięcy km zapłacisz za paliwo 1950 zł. Z racji wysokiej ceny wyjściowej posiadanie auta wiąże się z dużym spadkiem wartości rynkowej.

Porównywalne opłaty czekają Cię przy wyborze Maserati Ghibli. Koszt zakupu to ok. 438 000 zł. Auto ma minimalne zużycie paliwa 6,3 l, maksymalne zaś 12,0 l na 100 km. W mieście zużycie szacuje się na 7,6 l/100 km, poza miastem na 5,0 l/100 km. Miesięczny koszt paliwa wynosi 2122 zł przy rocznym przebyciu 30 tysięcy km. Pojazd wymaga przeglądu corocznego lub po przejechaniu 20 tysięcy km.

Ile kosztuje utrzymanie Mercedesa?

W modelu Mercedes-Maybach S600 zapłacisz za renomę, liczne udogodnienia i moc silnika. Cena wyjściowa to 552 500 zł, ale równie dobrze możesz znaleźć ofertę rozszerzoną, liczącą ponad milion złotych. W tym samochodzie otrzymujesz podświetlane listwy progowe, podsufitkę, zestaw głośnomówiący, podgrzewane i wentylowane fotele przednie czy rolety przeciwsłoneczne w drzwiach tylnych – to wszystko elementy, których pielęgnacja i ewentualna naprawa podwyższa cenę eksploatacji.

W wersji Basic za założenie udogodnień zapłacisz przykładowo: ogrzewanie postojowe – 6379 zł, podwójny uchwyt na napoje – 344 zł, podgrzewana kierownica i podłokietniki z przodu i z tyłu – 2430 zł, poduszki powietrzne w pasach bezpieczeństwa – 5507 zł. Masz wpływ na rozszerzenia z zakresu mechaniki, multimediów, bezpieczeństwa i komfortu.

Zużycie paliwa w mieście oszacowano na 16,9 l/100 km, na trasie 8,7 l/100 km, a w cyklu mieszanym 11,7 l/100 km. Samochód zasilany jest benzyną.


Artykuł zewnętrzny

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj