Węzeł Plattsburgh

  Plattsburgh to „starszy brat” węzła Pratta z dodatkową poprzeczką, która sprawia, ze wygląda symetrycznie, w przeciwieństwie do węzła św. Andrzeja.

  Stożkowaty kształt

  Cecha charakterystyczna gotowego, zaciągniętego i dopracowanego węzła Plattsburgh, która rzuca się w oczy, to jego kształt, przypominający stożek. Powinien być dość szeroki w górnej części, a w dolnej zdecydowanie się zwężać.

  Rada

  Niektóre węzły nie niszczą krawata, inne pozostawiają po sobie ślady na tkaninie. Jedwabne krawaty dobrej jakości mogą dużo znieść, mimo to powinieneś w miarę możliwości: – częściej zmieniać fason węzła (zakładając ten sam krawat), – dać krawatowi dzień wolny, zalecany również w przypadku garniturów i drogich butów. Jeśli po jakimś czasie Twój ulubiony węzeł wygląda na trochę zwiotczały, pójdź za radą Finka i Mao i wykonaj jakiś inny węzeł składany siedmiokrotnie, tak jak Plattsburgh. Oczywiście, krawat nie może być już wytarty.

  Ważne

  Typowy Plattsburgh nie rozwiązuje się sam (rozdz.1). Na rysunkach widzisz wariant nietypowy, w którym jeden krok został zmieniony: zamiast w czwartym kroku poprowadzić szeroki koniec krawata od tyłu w prawo, wykonujesz ruch w lewo. Następnie przekładasz krawat nad węzłem (w wersji oryginalnej z prawej do lewej, w wersji alternatywnej z lewej do prawej strony) – dalej kroki są identyczne dla obu wariantów.

  Sposób wiązania

  wezel-plattsburgh

  W kilku słowach

  • – odwrócony
  • – symetryczny
  • – stożkowaty
  • – do kołnierzyka o niewyszukanym kroju, z szeroko rozstawionymi koniuszkami
  • – do tkanin cienkich i średnio grubych
  • – nie rozwiązuje/ rozwiązuje się sam ( w zależności od wariantu)
  • – do pracy i na świąteczne okazje

  Leave a Reply

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *